Nazardan Korunmanın Yolları

Yazan:  Zaman: Cuma, Mayıs 27th 2011   
Sponsorlu Bağlantılar

Nazardan Korunmanın Yolları – Nazardan bir çok korunma yöntemi vardır ama doğruluğu konusunda şüpheliyim ben biraz. Milliyet gazetesindeki bu yazıyı okuyun bakalım inanacakmısınız.

Arapça’da ‘bakış’ anlamına gelen nazar çeşitli kaynaklarda, kimi insanların bakışlarındaki zararlı güç sonucu bir kişiye, hayvana ya da nesneye bakmakla hastalık, sakatlık, ölüm, nesnede kırılma, sakatlanma gibi olumsuzluk yaratma anlamına geliyor.

İlkellerden en gelişmiş toplumlara kadar yayılmış bir inanç olan nazar, Babil, Mısır, Sümer ve Akadlarda, bunun yanı sıra en eskisinden en yenisine kadar tüm Anadolu uygarlıklarında da görülüyor.

Nazardan korunmak için alınan ilginç önlemler

Yrd. Doç. Dr. Ahmet Gündüz ve Yrd. Doç. Dr. Selim Kaya’nın araştırmasına göre, Bergama’da çocukları nazardan korumak için gök boncuk, şap, ortasında mavi göz olan boncuklar, giysilerin omuzlarına tutturulur. Tarladaki bitkilere nazar değmesin diye hayvan kemikleri, kuru kafa bir sırığa asılır.

Adana’da at nalı evin veya iş yerinin duvarına asılır. Evlere beyaz soğan asılır, ateşe tuz serpilir. Kazanların karaları çocuklara sürülür.

Mersin’de kapı tahtasından alınan birkaç kıymık, üzerlik, soğan, sarımsak kabuğu, kurt tırnağı bir beze sarılıp elbisenin bir yerine yerleştirilir.

Van çevresinde arabaların dikiz aynasına veya evlerin duvarlarına üzerlik asıldığı, Kadirli çevresinde de bir karaçalı ya da naylon muhafaza içerisinde tavuk pisliğinin çocuğun omuzuna takıldığı görülür.

Tekirdağ’da ise çörek otu, sarımsak başının omuza takıldığı, 41 kere okutulan mavi boncuğun çocuğun omuzuna takılmasıyla nazardan korunulduğuna inanılırken, Antakya ve çevresinde de buna benzer tedbirler alınıyor.

Antakya’da mavi boncuk, nazar taşı veya seğ, iğde dalı, kaplumbağa yavrusu kabuğu, açık bir el şekli, nazarla ilgili yazılmış muskalar, pohur yapmak gibi uygulamalarla nazardan korunulacağına inanılırken, bölgede perşembeyi cumaya bağlayan gece nazardan korunmak için pek çok evde pohur tütsülendiği ifade ediliyor.
Nazar sonrasında uygulanan yöntemler

Tekirdağ’da nazar değdiği zaman kurşun döktürülüyor. Nazarı değen kişinin üzerinden bir şey alınıp tütsü yapılırsa, iyi geleceğine inanılıyor. Nazar değen hayvana kepek okunup yedirilir veya yumurta tutulup, hayvanın altında kırılır.

Mersin’de de kurşun döktürülür. Nazarı değen kişinin ayak tozu, hastanın baş ve omzuna sürülür. Nazarı değen kişinin elbisesinden alınan parça yakılıp, tütsülenir. Şap ateşe atılır, değişikliğe uğraması beklenir, uğradığı değişiklik nazar edenin cinsiyetinin belirlenmesini sağlar.

Malatya’da kurşun dökülür, nazar duaları okunur. Sıcak külün içine hamur ufalanıp dökülür. Hamur ısınınca şişer, patlar. Bu durumda nazar değen kişinin gözünün hamur gibi şişeceğine ve nazarın gideceğine inanılır.

Bergama’da nazarla hastalandığı sanılan kimsenin başına içinde su olan bir kap konur, iri kavrulmuş tuz suya konur. Bu sudan hastanın eline ayağına sürülüp hastala yalatılır. Sonra bu suya konan ekmek, bir köpeğe verilerek, nazarın köpeğe geçeceğine inanılır. Sonra bıçak nazar duası ile birlikte hasta üzerinde gezdirilir. Böylece nazar kesilmiş olur. Ardından bıçak dışarı atılır. Keskin ucu dışa gelirse dışarıdan içe gelirse içeriden nazar geldiğine inanılır. Çitlenbik veya üzerlik yakılır.

Tarsus’ta suya idrar karıştırılıp, nazar değen kişiye içirilir. Nazar değen kişiye kömür sürdürülen sudan 3 yudum içirilir, kurşun dökülür, üzerlik tüttürülür.

Antakya’da ise nazar olayından sonra nazar duası bilen birisi, sağ elini hastanın başına koyarak dua eder. Bu sırada okunan kişi esnerse, nazar değdiği kesinleşir. Kurşun döktürülür. Kurşun göz göz olursa bunun nazar değmesi olduğu anlaşılır. kurşunun bir parçası çocuğun omzuna takılır, tastaki su it üzerine dökülür. İt silkelenirse nazardan kurtulacağına inanılıyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Related Posts

BHLDN 2016 Gelinlik Modelleri

BHLDN 2016 Gelinlik Modelleri - Bu yaz gelin olacaklar mutlaka bu gelinlik modellerini görmeliler. Buyrun BHLDN 2016 Gelinlik Modelleri; Anthropologie markasının gelin çizgisi BHLDN (beholden) için farklı tasarımcılar bir araya gelerek 2016 ilkbahar-yaz koleksiyonunu oluşturdu. Çiçekler ve kelebekler gibi çok hoş detaylar ve [...]

Panik atakları engelleyen beslenme alışkınlıkları

Panik atakları engelleyen beslenme alışkınlıkları - Panik atağınız varsa belkide sebebi beslenme alışkanlığınız ile ilgilidir çünkü beslenme alışkanlığı panik atak ile ilgili önemli. İşte ayrıntılar; Ataklar sırasındaki çarpıntı, terleme, ateş basması, tansiyon yükselmesi ve nefes darlığı, hormonların [...]

Danışmandan “Çok Eşlilik” Reçetesi

Danışmandan "Çok Eşlilik" Reçetesi - Aile danışmanının çok eşlilik ile ilgili açıklaması bazı kadın yazarlarıda bu konuda yazı yazmaya yöneltti. İşte Milliyet internet sitesindeki o yazı; Yakın zamandaki gündemimiz ne yeni bir başarı ne de yeni bir teknoloji. İleriye atılan adımlardan, ufku geniş kişilerden ya da [...]

Erkekler Değil Kadınlar Cep Telefonu Hastası

Bizde erkekler sanırdık en çok cep telefonu kullananları ama araştırmalar kadınların daha çok cep telefonu kullandıgını ve cep telefonu hastası oldugunu göstermiştir. Oxygen Media Insights Group tarafından yapılan ve eMarketer araştırma şirketinin internet sitesinde yer alan rapordan derlediği bilgilere göre, ABD'deki [...]

Sende Yaz:

Name (required):
Mail (will not be published) (required):
Website:
Comment (required):
XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Copyright © 2017 Sohbet Odaları | FEED | Gizlilik Sözleşmesi Sponsored by: Sohbet | Chat