Panik atakları engelleyen beslenme alışkınlıkları

Yazan:  Zaman: Cuma, Mayıs 27th 2011   
Sponsorlu Bağlantılar

Panik atakları engelleyen beslenme alışkınlıkları – Panik atağınız varsa belkide sebebi beslenme alışkanlığınız ile ilgilidir çünkü beslenme alışkanlığı panik atak ile ilgili önemli. İşte ayrıntılar;

Ataklar sırasındaki çarpıntı, terleme, ateş basması, tansiyon yükselmesi ve nefes darlığı, hormonların fizyolojik etkilerinden. Ancak bu belirtiler, beyinde ciddi bir hastalık olarak algılanıyor.

Yeme-içme davranışları, panik ataklarla yakından ilgili. Örneğin uzun süre aç kalmak, kan şekerini düşürüyor. Düşen şekeri normal seviyeye çıkarmak için böbreküstü bezlerinden adrenalin, kortizol ve büyüme hormonları salgılanıyor. Bu hormonlar depolarımızdaki yağlardan, proteinlerden şeker üretmeye çalışıyor. Bu arada çarpıntı, ağız kuruluğu, terleme, sinirlilik ortaya çıkıyor. Kişi bu durumu, panik atak zannediyor.

Korkuyla beraber adrenalin daha da yükseliyor ve gerçek panik başlıyor. Öte yandan, yemek sonrası alınan gıdaların hazmı için ‘mide fabrikasının’ daha çok enerjiye gereksinimi oluyor. Bu enerji, kanla sağlanıyor. İstirahat durumundaki çalışmasını terk eden kalp, hızlanmaya ve daha çok kan pompalamaya başlıyor. Kalpteki çarpıntı, ‘atak başladı’ olarak algılanıyor.

Ayrıca doğrudan glikoz içeren yiyecekler kan şekerini aniden yükselttiğinden şekeri düşüren insülin hormonu, aşırı salgılanıyor ve kan şekerini aniden düşürüp paniğe sebep olabiliyor.

Nasıl beslenmeli?

Panik atağı tetikleyici yiyecek ve içeceklerden kaçınılmalı.
Günde 3 öğün yerine 5 öğün ama az az yemek tercih edilmeli.
Mevsime uygun beslenilmeli.
Mevsiminde ıspanak, pırasa, muz, brokoli, kereviz, enginar yenmeli. Özellikle sebze yemeklerini az pişirip vitaminlerinin azalmasına engel olunmalı.
Günde toplam 8-10 bardak arası su, soda, taze sıkılmış meyve suyu içilmeli.
Bitkisel çaylar ihmal edilmemeli. Panik atak ve kaygı giderici özelliği olan melisa, papatya çaylarından günde üç fincan içilmeli.
Çay tiryakileri günde 5-6 bardağı geçmemeli ve açık çay içmeli. Panik ataklar kontrol altına alındıktan sonra günde bir tane kahve içilebilir.
Günde 5 adet değişik ve özellikle mevsimindeki meyvelerden yenmeli.
Meyve ve tatlılar, yemekten iki saat önce ya da sonra tüketilmeli. Sütlü veya meyveli tatlıları tercih etmek daha doğru.
Omega-3 ve Omega-6 bakımından zengin olan orkinos, somon balıklarından yenmeli. Bunlar, sinir sistemi hücrelerinin zar yapısını güçlendirerek iletinin sağlıklı olmasını sağlar ve vücut direncini artırır. Balık sevmeyen veya bulamayanlar her gün bir yemek kaşığı keten tohumu yiyebilir.
B vitaminlerinin sinir sistemini güçlendirdiği ve beyindeki serotonini artırdığı, adet öncesi gerilimi azalttığı biliniyor. Bu nedenle kepekli buğday ekmeği, mercimek, nohut, fasulye, bezelye yemekte fayda var.
Atağı tetikleyen yiyecek veiçecekler

Koyu çay
Kahve
Kolalı içecekler
Alkol (başlangıçta rahatlatır, sonraları paniği artırır)
Sigara
Esrar, ecstasy, kokain
Aşırı yemek yemek.

Milliyet

Sponsorlu Bağlantılar

Related Posts

BHLDN 2016 Gelinlik Modelleri

BHLDN 2016 Gelinlik Modelleri - Bu yaz gelin olacaklar mutlaka bu gelinlik modellerini görmeliler. Buyrun BHLDN 2016 Gelinlik Modelleri; Anthropologie markasının gelin çizgisi BHLDN (beholden) için farklı tasarımcılar bir araya gelerek 2016 ilkbahar-yaz koleksiyonunu oluşturdu. Çiçekler ve kelebekler gibi çok hoş detaylar ve [...]

Nazardan Korunmanın Yolları

Nazardan Korunmanın Yolları - Nazardan bir çok korunma yöntemi vardır ama doğruluğu konusunda şüpheliyim ben biraz. Milliyet gazetesindeki bu yazıyı okuyun bakalım inanacakmısınız. Arapça’da 'bakış' anlamına gelen nazar çeşitli kaynaklarda, kimi insanların bakışlarındaki zararlı güç sonucu bir kişiye, hayvana ya da [...]

Danışmandan “Çok Eşlilik” Reçetesi

Danışmandan "Çok Eşlilik" Reçetesi - Aile danışmanının çok eşlilik ile ilgili açıklaması bazı kadın yazarlarıda bu konuda yazı yazmaya yöneltti. İşte Milliyet internet sitesindeki o yazı; Yakın zamandaki gündemimiz ne yeni bir başarı ne de yeni bir teknoloji. İleriye atılan adımlardan, ufku geniş kişilerden ya da [...]

Erkekler Değil Kadınlar Cep Telefonu Hastası

Bizde erkekler sanırdık en çok cep telefonu kullananları ama araştırmalar kadınların daha çok cep telefonu kullandıgını ve cep telefonu hastası oldugunu göstermiştir. Oxygen Media Insights Group tarafından yapılan ve eMarketer araştırma şirketinin internet sitesinde yer alan rapordan derlediği bilgilere göre, ABD'deki [...]

Sende Yaz:

Name (required):
Mail (will not be published) (required):
Website:
Comment (required):
XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Copyright © 2017 Sohbet Odaları | FEED | Gizlilik Sözleşmesi Sponsored by: Sohbet | Chat